Amarantus czyli złoto inków

amaranto-madera
Amarantus inaczej szrałat, to jedna z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Jest rośliną, która charakteryzuje się szczególnie wysokimi wartościami odżywczymi i zdrowotnymi. Amarantus od niedawna w wielu państwach odkryty na nowo i nazywano je zbożem XXI wieku. Staje się również coraz bardziej popularny w Polsce.

Amarantus jest źródłem wielu składników mineralnych zwłaszcza wapnia, żelaza, potasu, fosforu i magnezu.  W nasionach amarantusa jest dużo cennych kwasów tłuszczowych, oraz duża zawartość błonnika, dzięki czemu pomaga regulować poziom cholesterolu, oczyszcza przewód pokarmowy i poprawia perystaltykę jelit. Amarantus świetnie uzupełnia białko. Stwierdzono, że w nasionach jest go więcej niż w mleku. Jest to białko bardzo dobrze przyswajalne, którego ilość podczas odpowiednich procesów technologicznych nie obniża się. Dodatkowo amarantus zawiera  skwalen – substancje antyoksydacyjną opóźniającą procesy starzenia organizmu oraz obniżającą ryzyko wystąpienia nowotworów.

Amarantus jest produktem bezglutenowym dlatego mogą go spożywać osoby dotknięte celiakią lub alergią pokarmową na gluten. Roślina ta szczególnie polecana jest osobom uprawiającym wyczynowo sport lub wykonującym ciężką, fizyczną pracę. Nie obciąża on bowiem przewodu pokarmowego ale ma za to wysoką wartość odżywczą i energetyczną.

Amarantus na półkach w sklepie znajdziemy w postaci: mąki, płatków, nasion, oleju tłuczonego na zimno, ziaren, poppingu (tzn. amarantus ekspandowany), a także w żywności z jego dodatkiem (ciastka amarantusowe, pieczywo, batoniki). Amarantus to produky idealny. Jest produktem coraz częściej wybieranym przez dbające o zdrowie i świadomym ich właściwości konsumentów.

Warto włączyć produkty z amarantusa do codziennej diety dzieci, gdyż zawierają cenne i łatwo przyswajalne białko roślinne, dlatego warto go łączyć z innym zbożami (np. z płatkami owsianymi) , taka mieszanka ma o wiele wyższą wartość białkową niż pojedyncze zboża.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *